На  офіційному сайті письменника Анатолія Гарматюка з 2013 року започатковано  сторінку „Новини”.  Головним завданням її є найповніше зібрання і  висвітлення інформацій про заходи по увічненню пам’яті письменника,  життя  його творів  у серцях людських.

Надсилайте  інформацію щодо продовження життя Анатолія Гарматюка в народі на електронну пошту agarmatiuk(a)ukr.net  для розміщення на нашому сайті.

 

2013 рік

*      *      *

З січня 2013 року заклади освіти та культури Вінниччини починають проводити заходи,  присвячені пам’яті видатного гумориста Анатолія Гарматюка, адже в цьому місяці він розпочав і закінчив свій земний шлях. Проводиться ряд літературно-мистецьких заходів, вінцем яких є конкурс гумору і сатири „Вінницька гуморина” ім. А. П. Гарматюка, що відбувається уже сьомий рік поспіль.

Не залишаються поза увагою подібних дійств і у Барському районі, адже саме на цій землі народився відомий майстер гумору.

Традиційно 28 січня в районі відбувся відбірковий тур конкурсу юних гумористів „Усміхніться, люди добрі!”, в якому взяли участь майже 200 учнів шкіл району.  Тут змагалися не тільки в артистичному читанні творів письменника, але й на кращу ілюстрацію до його творів. Знайшлися й юні автори гумористичних творів.  Переможці цього туру мають ще змагатися в заключному турі 12 квітня.

*      *      *

6 лютого у Барській районній бібліотеці для дітей пройшли Гарматюкові читання на тему  „Усміхніться, люди добрі!”. В ході них читачі ознайомилися з творчістю письменника-гумориста. Особлива увага була зосереджена на книзі „Миті життя гумориста і сатирика Анатолія Гарматюка”. Адже вона зібрана з цікавих спогадів самого автора та його друзів і колег. Далі школярі з притаманним їм артистизмом читали гуморески письменника, отримуючи при цьому насолоду і даруючи приємні хвилини радості усім присутнім.

*      *      *

21 березня Промінь21 березня всьоме  у Вінницькому обласному центрі соціальної реабілітації дітей-інвалідів „Промінь” відбувся конкурс гумору й сатири ім. А. Гарматюка. У цьому закладі проходять психологічну та медичну реабілітацію діти від 7 до 17 років. Більшість з них пересувається на візках, декому з них важко розмовляти. Проте, не дивлячись  на ці проблеми, вони в міру своїх можливостей радо декламують гуморески, співають, слухають  виступи друзів і підтримують їх, радіють і надихають на це інших.

Гостями „променят” були студенти Вінницького Національного аграрного університету та учні  Вінницької школи-ліцею №7, які також читали гуморески. Да і сам Гарматюк смішив присутніх з екрана відео. Сміху було повно! Підготовку до конкурсу і його проведення тут називають сеансами сміхотерапії, адже відомо, що сміх лікує й оздоровлює.

Переможці конкурсу Саша Радзімовський, Діма Скалацький, Давид Панченко, Юра Медлярський,  Настя Польова, Віка Шевчук, Анжеліка Фалейтор  3 квітня візьмуть участь у міському конкурсі гумору і сатири „Вінницька  гуморина” ім. А. П. Гарматюк.

 

*      *      *

27 березня в  інституті філології та журналістики Вінницького державного педагогічного  університету ім. Михайла Коцюбинського працівники бібліотеки спільно з викладачами кафедри української літератури провели літературно-мистецький захід, присвячений подільському сміхотворцеві Анатолію Гарматюку.

Організатори дійства запросили до себе в гості дружину письменника – Ніну Михайлівну, яка розповіла про популяризацію творчості чоловіка і подарувала бібліотеці частину його  літературної спадщини, представленої у 5-ти томах.  Студенти-філологи мали змогу переглянути фрагменти з програми „Будьмо знайомі!”, які окреслювали життєтворчі стежки-дороги Анатолія Гарматюка.

Літературний вечір продовжився художнім словом студентів інституту. Лунали поетичні мініатюри, усмішки, гуморески, фейлетони, наповнені щирим оптимізмом і любов’ю до України. Родзинкою  заходу стала виставка творчих надбань письменника-гумориста, організована працівниками бібліотеки. Цей  духовний набуток свідчить про наполегливу працю письменника на літературній ниві, його багатогранний талант.

 

*     *     *

Вінниця, дитяча бібліотека, конкурс гумору ім. А. Гарматюка.Уже традиційно на початку квітня вінничани збираються разом, аби відсвяткувати День гумору та взяти участь у міському конкурсі  гумору та сатири  „Вінницька гуморина” імені А. П. Гарматюка.  Всьоме  у Вінниці такий конкурс відбувся  3 квітня. В ньому взяли участь понад 70 юних шанувальників гумористичної поезії. Кожний з них читав один твір А. Гарматюка і другий – на  власний вибір.

Перше місце в групі школярів від шести до десяти років  присуджено учениці 3-го класу школи-ліцею № 7 Сухомовській Маргариті. Друге місце зайняв учень 2-го класу ЗОШ № 9 Кравець Денис.

Найбільша конкуренція була серед учасників конкурсу віком від 10 до 15 років.  Почесніше перше  місце зайняв вихованець театральної студії „Мельпомена” міського Палацу дітей та юнацтва  Маєвський Віталій, а друге – славетний дует учнів 6-го класу ЗОШ № 3 Жуковський Миколка та Кондін Володя.

Серед тих, кому виповнилося 16 і більше років перше місце присуджено студенту аграрного університету Шленському Олександру, друге – вихованці театральної студії „Мельпомена” Довгій Олександрі.

У групі конкурсантів від Центру реабілітації дітей-інвалідів „Промінь” перше місце присуджено Медлярському Юрію, друге – Шевчук Вікторії, третє – Козаку Олександру.

Усі учасники конкурсу відповідно одержали дипломи переможців, грамоти та подяки,  подарункии від департаменту культури Вінницької міської ради.

Конкурсантам було не лише весело й цікаво, а й солодко, адже дружина письменника –  Ніна Гарматюк приготувала кожному учаснику гуморини солодкі подарунки, а їхнім викладачам – збірки творів Анатолія Гарматюка.

*     *     *

Мигалівці вечір портрет А.ГарматюкаСвято гумору, присвячене памяті  відомого українського гумориста Анатолія Гарматюка,  відбулося 11 квітня на його малій батьківщині в селі Мигалівці Барського району. Просторий сільський будинок культури не вміщав всіх присутніх земляків та прибулих гостей. На сцені – портрет письменника в рушнику.  Девізом свята став вислів-заповіт гумориста:  „Як умру я, сміхолюби, прошу: не ридайте, а зберіться і веселих пісень заспівайте”.

Веселий і радісний настрій створили ведучі, працівники відділу культури Барської райдержадміністрації, учні загальноосвітньої школи. №4 м. Бара, які представили увазі присутніх літературно-музичну композицію Анатолія Гарматюка „Дисертація”, читці гуморесок земляка – переможці районного конкурсу юних гумористів „Усміхніться, люди добрі!” та гостя з м. Вінниці, переможець конкурсу гумору і сатири „Вінницька гуморина” ім. А. П. Гарматюка і Всеукраїнського  конкурсу гумору і фольклору ім. П. Глазового Довгій Олександра.

Глядачі насолоджувались майстерним виконанням пісень на слова Анатолія Гарматюка учителем  Барської ЗОШ  №4  Валерієм Лояном, народним фольклорним ансамблем „Чарівниця” села Мигалівці, учнівським та учительським колективом  місцевої школи.

Стоячи слухали присутні в залі живий голос письменника в запису.

Поділилися враженнями шановні гості свята: Григір Мовчанюк, поет, кандидат філологічних  наук, член Національної спілки письменників України; Валерій Мазурик,  молодший науковий      працівник Вінницького обласного краєзнавчого музею.

Зі словами вдячності до земляків чоловіка звернулася дружина Анатолія Гарматюка Ніна Михайлівна,  яка привезла в подарунок школам Барського району бібліотечки з його творами.

На свято завітали: Анатолій Франчук, заступник голови Барської райдержадміністрації, Микола  Синчак, заступник голови районної ради, Людмила Решовська, заступник начальника районного відділу освіти, які  вручили дипломи та подарунки переможцям районного конкурсу юних гумористів „Усміхніться, люди добрі!”.

Після закінчення свята усіх бажаючих було запрошено відвідати кімнату-музей Анатолія Гарматюка у Мигалівецькій школі, де учні провели змістовну екскурсію.

*     *     *

25 квітня в Центральній міській бібліотеці ім. Бевза міста Вінниці відбулась зустріч бібліотечних працівників міста з Ніною Михайлівною Гарматюк, дружиною видатного вінницького гумориста Анатолія Гарматюка. Ніна Михайлівна розповіла про невідомі сторінки з життя та багатогранної творчої спадщини письменника, його численні зустрічі з відомими діячами літератури, культури та мистецтва.

З великим задоволенням колектив ЦБС міста отримав від Ніни Михайлівни 35 примірників літературних творів поета-сміхотворця та спогадів друзів, колег, знайомих про неординарну особистість А. Гарматюка.

Запрошуємо всіх шанувальників українського слова до бібліотек міста, де ви завжди знайдете твори земляка-сміхотворця.

*     *     *

Напередодні Дня незалежності України 21 серпня 2013р.  у Хмельницькому обласному літературному музеї відкрилася виставка нових надходжень – меморіальний фонд відомого письменника-сатирика, активного громадського діяча Анатолія Гарматюка (1936-2006).

Понад тридцять останніх років свого життя Анатолій Панасович прожив у Вінниці, то й читачі здебільшого сприймали його як вінничанина. Та й народився він 14 січня 1936 року в селі Мигалівцях Барського району Вінницької області. Однак у його житті було і Закарпаття, і Чортків на Тернопільщині, і Київ, і Донецьк і… Хмельниччина.

Адже мати письменника – Катерина Якимівна Терехівська – уродженка села Гришки нинішнього Деражнянського району Хмельниччини, а батько — Панас Миколайович Гарматюк походить із села Хмелівки Городоцького району. В 1937 році сім’я Гарматюків з Мигалівець (там батьки працювали вчителями й одружилися) переїхала в село Райківці нинішнього Хмельницького району, мешкала у приміщенні школи, де батьки вчителювали.

Коли в 1941-му році почалась війна, Гарматюки  евакуюватися не встигли. Восени того ж року сім’я переїхала в Хмелівку. Тут уже в 1944-му малий Анатолій пішов до школи. Коли ж батька направили на роботу в Закарпаття, то й доля майбутнього письменника в 1946-му повела його в місто Ужгород.  1949 року батьків перевели на роботу  у місто Чортків Тернопільської області, де і закінчив Анатолій школу з золотою медаллю. У дитинставі він неодноразово проводив канікули у бабусь або в Хмелівці, або в Гришках.

Дитячі роки, звичайно ж, залишаються в пам’яті людини на все життя.  Тому вже будучи дорослим, Анатолій Гарматюк не раз відвідував місця свого дитинства  на Хмельниччині, тим більше, що там залишалися жити родичі.

Саме тому вдова письменника Ніна Михайлівна передала Хмельницькому обласному літературному музей чимало книг і періодичних видань з бібліотеки Анатолія Гарматюка, диски із світлинами ті відеозаписами, деякі книги, особисті речі, листи й документи письменника.

Цікавою й хвилюючою була розповідь Ніни Михайлівни про працю над виданнями творчої спадщини Анатолія Панасовича, згадувала вона громадську діяльність письменника, його зв’язок з Василем Стусом та «Стусовим колом» під час перебування в Донецьку.

Працівники бібліотек Хмельницького і деяких районів області, журналісти, родичі покійного письменника, що були присутні на заході, познайомилися з виставкою книг та документів, які увійдуть до меморіального фонду Анатолія Гарматюка у музеї.

*     *     *

1 жовтня 2013 р. у  Вінницькому Національному технічному університеті презентували 10-томне видання творів письменника-гумориста Анатолія Гарматюка та двотомник  „У серцях людських…”, до якого зібрані матеріали з періодичних видань щодо життя і творчості А. Гарматюка з 1960 року. На презентацію завітали  літературознавці, письменники, викладачі та студенти, журналісти.

Виступаючи відмічали, що творчість Анатолія Панасовича сприймається надзвичайно просто. А байки та гуморески не втрачають своєї актуальності і продовжують зачаровувати слухачів. Його творами захоплюються, їх читають, їх пам’ятають школярі, студенти, професійні літератори та всі без винятку любителі гумору.

Немає в українській гумористиці такого жанру, якого не торкнулось перо нашого корифея. Серед його творчого спадку нараховують до сорока напрямів.Літературознавцями давалася висока оцінка зібранню творів славетного письменника, лунав його гумор з вуст студентів.Різносторонність Анатолія Гарматюка проявляється і в його співочому таланті. Він співав у хорі “Добродар”, писав слова до пісень хору. На презентації хор виконав  пісні на його слова  „Освідчення дружині” та „Україні”,  яку присутні в залі слухали стоячи.   „До людей потрібно ставитися з добром”. –  Цією вічною істиною завжди керувався пан Анатолій. Таким його  запам’ятали  колеги, друзі, рідні.